ایمنی و امنیت عمومی

ایمنی و امنیت عمومی هوشمند

ایمنی و امنیت عمومی هوشمند

تجربیات بدست آمده از شرایط اضطراری گوناگون، اعم از بلایای طبیعی و بحران های شهری نشان داده است که چگونه ظهور تکنولوژی‏ های نوین، و بطور کلی دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به طور قابل توجهی باعث تغییر در روش ارائه اطلاعات در زمینه مدیریت شرایط اضطراری شده و در حوزه‏ هایی نظیر تصمیم گیری، مدیریت دانش، به اشتراک گذاری اطلاعات، ارتباطات، هماهنگی و هوشیاری لحظه ‏ای مبتنی بر وضعیت و موقعیت باعث افزایش و بهبود کارایی مدیریت در شرایط اضطراری گردیده است.

امروزه ارتباطات و راهکارهای به کارگیری شده در امنیت عمومی متناسب با نیازمندی‏ ها در حال تغییر است. همین امر ضرورت به کارگیری تکنولوژی‏ های نوین ارتباطی، مدیریت یکپارچه تجهیزات و ارائه سرویس‏ های متنوع در امنیت عمومی را به صورت جدی مطرح ساخته که پاسخگویی به نیازمندی‏ ها در هر مرحله از چرخه مدیریت بحران را ممکن می‏سازد.

بنابراین با پایش لحظه‏ ای و بلادرنگ شرایط و ایجاد ارتباطات بلادرنگ مابین شهروندان، سازمان ‏ها و نیروهای عملیاتی پیش، حین و پس از حادثه و همچنین مدیریت تیم‏ های حاضر در صحنه توسط مرکز کنترل و فرماندهی، ضمن دستیابی به شیوه ‏های مدرن و بهینه مدیریتی و افزایش هماهنگی و هوشیاری لحظه ‏ای مبتنی بر وضعیت و موقعیت، شهری ایمن ‏تر در انتظار ما خواهدبود.

با مد نظر قرار دادن ۴ مرحله مدیریت بحران شامل پیشگیری، آمادگی، پاسخگویی و بازسازی و همچنین بهره ‏گیری از تکنولوژی‏ های نوین ارتباطی همچون اینترنت اشیاء، شبکه‏ های رادیویی خصوصی، شبکه LTE پهن ‏باند و تجهیزات مدرن جمع‏ آوری اطلاعات پهن‏ باند، به ارائه راهکارهای جامع و یکپارچه در جهت مدیریت بهینه بحران پرداخته ایم.

تشخیص هوشمند اتش سوزی جنگل:

امروزه اکوسیستم‏ های جنگل به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار در هر کشور، بیش از پیش مورد توجه بوده و ضرورت حساسیت و نگرانی در قبال تخریب و از بین رفتن آنها مشهود می­ باشد. عوامل مختلفی در از دست رفتن و آسیب رساندن به منابع طبیعی همچون جنگل­ ها دخیل هستند، که در این بین پدیده آتش ­سوزی به عنوان فراگیرترین عامل تخریب کننده اکوسیستم­ های جنگلی، بخش وسیعی از جنگل­ های جهان را مورد تهدید قرار داده و پیامدهای منفی اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی را در پی دارد.

بنابراین مؤثرترین راه برای کاهش خسارت به جنگل ها، تشخیص به هنگام آتش­ سوزی در فازهای ابتدایی شروع آتش و جلوگیری از گسترش آن می ­باشد. با توجه به این مهم استفاده از سیستم­ های خودکار تشخیص آتش به عنوان راهکاری مناسب مورد توجه است.

راهکار پیشنهادی تشخیص هوشمند آتش سوزی جنگل از دو سیستم تشکیل شده است. سیستم اصلی تشخیص ‏دهنده بر اساس تشخیص اسپکتروم گازهای مختلف موجود در جو و مقایسه آنها با اسپکتروم ‏های موجود در پایگاه داده که اساساً مرتبط با گازهای ناشی از آتش‏ سوزی بوده، به تشخیص آتش سوزی می‏پردازد. سیستم دوم مبتنی بر فناوری‏ اینترنت اشیاء بوده که به عنوان سیستم مکمل در مناطقی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که از حساسیت بالاتری برخوردار بوده و بنابراین نیازمند بررسی و کنترل با سطح بالاتر خواهند بود.

تشخیص هوشمند سیل

طبق آمار و اطلاعات موجود، سیلاب از شایع‏ ترین و مخرب ‏ترین وقایع طبیعی در جهان محسوب می‏ گردد. در ایران نیز با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی موجود، هر ساله شاهد وقوع بحران سیل در نقاط مختلف کشور و بروز خسارات جبران ناپذیر ناشی از آن هستیم.

یکی از راهکارهای بسیار کارآمد در کاهش خطرات سیلاب، اجرای طرح ‏های غیر سازه ‏ای بوده که در سال ‏های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این راهکار دارای چندین بخش اصلی بوده که طراحی و ایجاد سیستم ‏های تشخیص به موقع و هشدار سیلاب در زمان مناسب از جمله مهمترین آنهاست.

راهکار پیشنهادی تشخیص هوشمند سیل با در نظر گرفتن نیازمندی ‏های متفاوت قبل از وقوع سیل، حین وقوع سیل و پس از وقوع سیل به پیش‏ بینی، تشخیص به موقع و مدیریت هوشمند و بهینه سیل می ‏پردازد.

برخی از قابلیت ‏های این سامانه عبارتند از:

 • به کارگیری سیستم ‏های دقیق تشخیص سیل
 • استفاده از اطلاعات جمع ‏آوری شده توسط سنسورها و دستیابی به الگوریتم ‏های تحلیلی تشخیص سیل
 • استفاده از داده ‏های ایستگاه‏ های هواشناسی و تاریخچه سیل‏ های رخداده و دستیابی به الگوریتم ‏های پیش‏ بینی
 • ارسال هشدارهای لازم در صورت تجاوز پارامترها از آستانه‏ های تعیین شده و تشخیص وقوع حادثه در فاز اولیه رویداد
 • امکان نمایش موقعیت دقیق و زمان رخداد حادثه و در نتیجه سرعت بخشیدن به عملیات امداد و نجات
 • دریافت مستمر اطلاعات از مناطق عملیاتی و سیل زده توسط مرکز کنترل و درنتیجه تصمیم ‏گیری و مدیریت بهینه
 • استفاده از سیستم‏ های ردیابی در وسایل نقلیه به منظور مسیریابی بهینه و بهبود سرعت عملیات
 • استفاده از سیستم‏ های ردیابی برای نیروهای امدادی به منظور مدیریت و عملکرد بهینه و آگاهی از موقعیت
 • استفاده از سنسورهای پایش پارامترهای سلامتی نیروهای امدادی به منظور کنترل وضعیت و سلامت آن‏ها

زیساخت هوشمند

عدم کارکرد مناسب زیرساخت ‏ها به علت شرایط محیطی، خستگی مواد، زمین لرزه ‏ها و سایر بلایای طبیعی، ایمنی عمومی شهری را تحت تأثیر قرار می‏دهد. از این رو و با توجه به اینکه ایران یکی از ۱۰ کشور آسیب پذیر در برابر حوادث ناشی از بلایای طبیعی به شمار می آید، اعمال سیاست های کاهش خطرپذیری و توجه به مسأله ‏ی تاب آوری شهری یکی از مسئولیت های مهم مدیران شهری محسوب می شود.

در این راستا علاوه بر ایمن سازی ساختمان‏ های مهم و مقاوم سازی ابنیه، نیازمند به کارگیری تکنولوژی در پایش سلامت زیرساخت ‏های مختلف از جمله تونل‏ ها، معادن، پل‏ ها، کوه ‏ها و … امری ضروری محسوب می‏ گردد.

راهکار زیرساخت هوشمند با به کارگیری گستره وسیعی از سنسورهای ژئوتکنیکی به جمع‏ آوری و پایش بلادرنگ انواع پارامترهای مهم می‏ پردازد.  تحلیل و پردازش اطلاعات جمع‏ آوری شده با به کارگیری تکنولوژی ‏های کلان داده و هوش مصنوعی، به پیش بینی مخاطرات و مدیریت بهینه و در نتیجه کاهش خطرات و خسارات می‏ انجامد.

برخی از ویژگی‏ های این راهکار عبارتند از:

 • امکان نصب سیستم در هر مکان به صورت Plug & Play
 • پشتیبانی از گستره وسیعی از سنسورهای ژئوتکنیکی به منظور به کارگیری در نقاط مورد نظر و اندازه ‏گیری پارامترهای مربوطه
 • مشاهده اطلاعات جمع ‏آوری شده و روند آن‏ها از راه دور از طریق اینترفیس مبتنی بر وب و تجهیزات هوشمند
 • به کارگیری تکنیک‏ های ارتباطی با مصرف توان پایین و محدوده پوشش‏ دهی گسترده
 • تشخیص و پیش بینی حوادثی نظیر شرایط نامناسب جوی، یخ‏ زدگی جاده ‏ها، بروز مشکل در سلامت جاده‏ ها، تونل ‏ها و پل ‏ها، ریزش کوه و انسداد جاده
 • قابلیت نمونه‏ برداری متغیر از ۳۰ ثانیه تا ۲۴ ساعت وابسته به نوع پروژه
 • به کارگیری پروتکل‏ های امنیتی و الگوریتم‏ های رمزنگاری به منظور اطمینان از برقراری ارتباطی ا من
 • مشاهده اطلاعات سنسورها و نودها و مدیریت تجهیزات
 • تنظیم پارامترهای مختلف از جمله سطوح آستانه
 • ایجاد خودکار گزارشات با به کارگیری ابزارهای پردازشی

 

آتش نشانی هوشمند

 

در سال‏ های اخیر شاهد خسارات مالی و صدمات و تلفات انسانی جبران ناپذیری ناشی از آتش سوزی‏ های پدید آمده در سطح شهر و بوده‏ ایم. در این میان برنامه‏ ریزی و مدیریت ناصحیح حوادث، مرتباً دامنه خسارات را گسترده و میزان خسارات را افزایش داده و ضرورت به کارگیری تکنولوژی‏ های نوین ارتباطی، مدیریت یکپارچه تجهیزات و ارائه سرویس‏ های متنوع در امنیت عمومی را به صورت جدی مطرح ساخته که پاسخگویی به نیازمندی‏ ها در هر مرحله از چرخه مدیریت بحران را ممکن می‏ سازد.

در این راستا با پایش لحظه‏ ای و بلادرنگ شرایط و ایجاد ارتباطات بلادرنگ مابین شهروندان، سازمان‏ ها و نیروهای عملیاتی پیش، حین و پس از حادثه و همچنین مدیریت تیم‏ های حاضر در صحنه توسط مرکز کنترل و فرماندهی پیش‏بینی شده، ضمن دستیابی به شیوه ‏های مدرن و بهینه مدیریتی، شهری ایمن‏ تر در انتظار ما خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب ASM

فهرست