صنعت هوشمند

سیستم های هوشمند سیستم هایی هستند که فناوری پیشرفته ای داشته و نسبت به جهان اطراف خود واکنشی توام با ادراک دارند. در اواخر دهه ی ۱۹۵۰ میلادی مطالعاتی انجام شد که چگونگی روند ادراک کامپیوترها از محیط اطراف شان و نحوه تفسیر تصاویر و ترتیب ویدئوها را مشخص ساخت؛ از آن زمان به بعد، این فناوری قدرت روز افزونی یافت و به بخش جدایی ناپذیری از جامعه و صنعت تبدیل شد.

سیستم های هوشمند در حوزه های خود بر تعامل با کاربرانی از نوع بشر و تغییرات و پویایی محیط های اجتماعی و فیزیکی تمرکز دارند. ربات های امروزی دستگاه مستقلی هستند که می توانند محیط اطراف شان را درک کنند و اهداف خاصی را دنبال نمایند. سیستم های هوشمند را می توان به گونه های مختلفی مانند برنامه های تشخیص چهره، تعیین هویت خرید اختصاصی آمازون (Amazon) و یا جاروبرقی خودکار رومبا مشاهده نمود.

در عصر حاضر، سیستم های هوشمند آماده می شوند تا نقش های بیشتری را به خود اختصاص دهند. از جمله این نقش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

اتوماسیون صنعتی ، خدمات رباتیک، خدمات پزشکی، بازرسی و نظارت بصری، نویسه خوانی، کاربردهای نظامی، خدمات آموزشی، دنیای سرگرمی، نقل و انتقالات هوشمند، تشخیص هویت با استفاده از فناوری بیومتریک و… .

 

مزایای هوشمندسازی در صنعت به طور کلی :

 * بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی

* تامین آسایش و رفاه

* کنترل امنیت و ایمنی

* کاهش هزینه ها

* کنترل ساختمان از هر جای دنیا

* کم کردن استهلاک وسایل مصرفی

* افزایش ضریب تجملات

* قابلیت اطلاع رسانی

 

مثالی از کاربردهای هوشمندسازی صنعتی :

 

 

به عنوان مثال فرض کنید که در یک کارخانه نساجی ، دو خط تولید نخ و پارچه به هم پیوسته شده و بلافاصله بعداز تولید نخ ، آنها را به ورودی دستگاه پارچه ، هدایت می کنند. حال تصور کنید که یکی از دستگاه های ریسندگی ، دچار نقص فنی شده و نمی تواند هماهنگ با سایر دستگاه ها، نخ های لازم را برای تولید پارچه ، آماده کند. می توانیم تصور کنیم که پارچه تولید شده با این نقص فنی ، چقدر هدر رفت وقت ، انرژی و مواد اولیه و … را در پی خواهد داشت.

برای حل این مشکل می توانیم با استفاده از حسگرها و کدنویسی های هوشمند ، از مشکلات فنی قبل از رخداد خطای بزرگتر و حتی در بسیاری از موارد ، قبل از رخداد مشکل ، از بروز آنها جلوگیری کنیم.

مثال ساده تری را مرور می کنیم. در اتومبیل های نسل پیکان ، امکان ردیابی و جلوگیری از بروز خطا وجود نداشت. و هر اتومبیلی که وارد جاده ای می شد، ممکن بود که صاحب خود را پیاده به خانه بفرستد.

ولی با ظهور دستگاه های ECU و با کدنویسی هوشمندی که در آن انجام شد ، سیستم عیب یابی خودرو به محض روشن کردن سوییچ ، شما را از همه خرابی ها و حتی از احتمالات خرابی در آینده ای نزدیک ، با خبر میکند.

با وجود سیستم هوشمند عیب یابی خودروها، دیگر لازم نیست نگران پیاده ماندن باشیم. کافی است به علایم هشداری که سیستم به راننده می دهد ، توجه کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب ASM

فهرست